Drobečková navigace

Úvod > Třídy > Koťátka > Okno do třídy Koťátek > Příroda se probouzí

Příroda se probouzíDatum konání:
4.3.2024
Datum ukončení:
30.4.2024

Když jaro ťuká

Týden ve znamení vítání jara a optimismu. Zima pomalu ztrácí svou moc a vládu předává jaru. To samo o sobě nám vhání optimismus do žil a patřičně si to užíváme s jarním tvořením Moreny a Morenek, různými pohybovými hry " Zimo, zimo táhni pryč". V tomto týdnu jsme si povídali o jaru a všem, co k němu patří. Pozorovali jsme probouzející zem, ze které se klubou sněženky, bledule a krokusy.

Loučení se zimou vynášení velké Moreny a Morenek spojené s vycházkou. Průvod vesnicí směrem ke koupališti (k potoku) za doprovodu písničky "Neseme Morenu", cestou jsme písničku zazpívali panu starostovi před OÚ a u potoka jsme se rozloučili s Morenou (paní zimou) a hodili jsme ji do vody.

https://www.rajce.idnes.cz/msnizkov/album/kdyz-jaro-tuka-vynaseni-moreny-kotatka

 

Když jsem já sloužil

Celé dva týdny jsme si povídali, hráli, zpívali, četli o hospodářských zvířátkách. Děti se dozvěděly, jaká domácí a hospodářská zvířata se chovají a proč. Seznámili se s novými písněmi " Když jsem já sloužil, Krávy, krávy, jak si vlastně povídáte" a s různými pohybovými hrami " Na slepičky a kohoutka", "Kamarádi na dvorku" a mnoho dalších her.

Nejvíce se dětem líbila PH "Kamarádi na dvorku" - děti si daly na hlavičky zvířecí čepičky, představovaly tak hospodářská zvířátka, dobře poslouchaly, jakmile uslyšely, že se v písničce o nich zpívá, běhaly, chodily a vydávaly zvuk patřičného zvířátka a poté se posadily na padák (do své ohrady). Touto hrou jsme chtěli děti seznámit s jednotlivými zvířátky na statku ( jak se jmenují a jaký vydávají zvuk).

 

https://www.rajce.idnes.cz/msnizkov/album/kdyz-jsem-ja-slouzil-kotatka

Škola čar a kouzel a čarodějnické řádění

 V tomto týdnu jsme dětem chtěli přiblížit tradici Čarodějnic. Povídáme si s dětmi, jak taková čarodějnice /čaroděj vypadá, jaká má zvláštní znamení (velký nos, bradavice, výrazné zuby, rozcuchané vlasy, šátek nebo klobouk na hlavě), na čem lítá a mnoho dalšího. Na kroužku s dětmi vytváříme pavučinu přátelství, která se nám za spolupráce všech dětí povedla, děti poté představují pavouky, kteří překračují pavučinu (zdokonalujeme pohybovou zdatnost). Učíme se různá zaklínadla, vaříme různé lektvary, hrajeme různé pohybové hry, chytáme pavoučky z pavučiny pinzetou, skládáme rozstříhaný obrázek - čarodějnice. V pracovní činnosti tvoříme pavučinu s pavoukem.

Závěrem týdne si děti užívají na koupališti Čarodějnický slet čarodějnic, kde společně s nimi opékáme párky, plníme různé úkoly. Jelikož tento rok malé čarodějnice a čarodějové byli opravdu šikovní jsou řádně odměněny leteckým průkazem a sladkou odměnou (pavoučí bonbon).

 

 

https://www.rajce.idnes.cz/msnizkov/album/skola-car-a-kouzel-kotatka

 

https://www.rajce.idnes.cz/msnizkov/album/carodejnicke-radeni