Úvod > Třídy > Sovičky > Okno do třídy Soviček > Než zvoneček zacinká

Než zvoneček zacinká

23.12.2022

Období adventu je časem tajemna, očekávání, klidu a především těšením se na jeden z nejkrásnějších svátků v roce - Vánoce. Tento předvánoční čas, je v naší školce vyplněn rozmanitým a kouzelným programem. Povídáme si s dětmi o vánočních zvycích a tradicí, které lidé dodržovali dříve a porovnání s tím, jak slaví Vánoce lidé dnes. K slavnostní večeři patří v některých rodinách štědrovečerní zvyky, které měly rodině zajistit štěstí, zdraví a bohatství. Některé zvyky jsme si s dětmi udělali, například rozkrojení jablíčka napůl. Pokud je jadřinec ve tvaru hvězdy, znamená to štěstí a zdraví, kříž symbolizuje vážnou nemoc. Další zvykem, který jsme si udělali bylo lití olova. Na lžíci jsme si položili olovněný odlitek, který jsme nahřívali nad kahanem, netrpělivě jsme čekali až se rozpustí. Poté jsme ho vlili do studené vody a s napětím jsem vytáhli atypický obrazec, který připomínal  (brouka, pavouka, chobotnici). Význam jednotlivých symbolů jsem hledali na internetu, kde jsme zjistili, že nás po celý rok čeká, štěstí a zdraví. K posledním zvykům, který jsme s dětmi prováděli bylo pouštění lodiček a házení pantoflem. Cílem těcho zvyků a tradic bylo sblížit lidi v našem případě děti a umožnit jim nahlédnout do budoucnosti.