Drobečková navigace

Úvod > Třídy > Sluníčka > Okno do třídy Sluníček > Když jaro ťuká!

Když jaro ťuká!Datum konání:
14.3.2022
Datum ukončení:
18.3.2022

Je to nádhera! Příroda se probouzí po zimním spánku. Hřeje nás sluníčko. Můžeme se těšit z prvních jarních květin. Které to jsou? Jaké jsou charakteristické znaky jara? Co zvířátka, mláďátka? 

Děti při pohledu z okna nebo při vycházkách pozorují, jak se venku mění počasí i příroda a vlastními slovy popisují, co viděly při pozorování (otázkami děti motivujeme k tomu, aby si vzpomněly, co viděly venku při procházce a jak poznáme, že k nám přišlo jaro). Prohlížíme si s dětmi obrázky jarních květin (encyklopedie, leporela, časopisy…), povídáme si s dětmi o tom, která květina kvete nejdříve, co potřebují květiny k tomu, aby vyrostly (půda, slunce, voda, vzduch), co květinám škodí (sucho, zahradní škůdci…). Povídáme si a zaměřujeme se na znaky jara (přilétají ptáci z teplých krajin, taje sníh, objevují se první jarní květy, dědeček okopává záhonky, připravuje se půda pro setí…). Děti vnímají, že svět má svůj řád, je pestrý a různorodý.

 

EXPERIMENTUJEME:

Jak roste květina? Od semínka přece. A co potřebuje k tomu, aby vyrostla? Živiny (půdu a vodu) a slunce. Zasadili jsme si s dětmi semínka rajčat a paprik. Děti každý den pozorují, jak postupně rostlina roste (klíček, kořeny, stonek, listy....).