Drobečková navigace

Úvod > Třídy > Koťátka > Okno do třídy Koťátek > Barevný strýček má od podzimu klíček

Barevný strýček má od podzimu klíčekDatum konání:
31.10.2022
Datum ukončení:
18.11.2022

Barevný strýček má mnoho podtémat. Každé téma bylo pro děti velice zajímavé a přínosné. Děti se dozvěděly jaké jsou znaky podzimu, že listí opadává a má různé barvy. Dny se krátí a ochlazuje se, více prší a je mnohem horší počasí. Na školní zahradě si děti zkusily sklidit ovoce a zeleninu - jejich zpracování. Podzimní radovánky - hry s barevnými listy, dovádění v kalužích, na závěr měsíce strašidlácké řádění, výroba přáníček ke dni Laskavosti a Svatomartinské tradice.

Podzim čaruje barvami - barevné rozlišování listů, zkoumání lupou strukturu listu. Při procházkách si děti samy sbíraly a vybíraly různobarevné lístečky, které jsme si společně ve třídě vylisovali a použili pro frotáž různých druhů listů.

Šel zahradník do zahrady - povídáme si s dětmi na obrázky podzimní zahrady - ovoce, zelenina, brambory, poznávání, jejich využití. Tento týden se více zaměřujeme na brambory. Seznámení dětí s touto plodinou - kde roste, jak vypadá, kam ji uskladníme na zimu, co z ní můžeme uvařit. Na školní zahradě  společné sklízení s dětmi různé druhy zeleniny (brambory, červená řepa, dýně, cuketa...) . Další den se všemi třídami vaření bramborové polévky a bramborových chipsů více viz. fotogalerie.

www.ms-nizkov.cz/fotogalerie/bramborova-polevka-a-chipsy

Dušičky - Halloween

Dušičky - památkou zesnulých, každý rok si s dětmi připomínáme druhého listopadu. Tento den má své hluboké kořeny a tradice. Na dušičky bychom si měli vzpomenout na ty, kteří mezi námi již nemohou být. S dětmi jsme se byly podívat na místní hřbitov, zapáli jsme svíčku a uctlili památku na své milované. Návštěva místní kostnice s panem farářem Sedlákem, který hovořil o vzniku kostnice a seznámil děti se spoustou zajímavostí, včetně dnešního svátku všech zesnulých, vzpomínky na ně, o smrti těla, a životě duše u Boha. Návštívili jsme místní kostela sv. Mikuláše, kdy se děti mohly ptát pana faráře, co je v kostele zaujalo více viz. fotogalerie - Návšteva kostnice a kostela.

Halloween - s touto tradicí neodmyslitelně souvisí vyřezávání dýní, různé převleky, černá a oranžová barva, masky strašidlacké historky. S dětmi jsme si na třídě vydlabali dýní, kterou jsme si zapálili. Závěrem týdne jsme si se všemi třídami udělali strašidlácké řádění se soutěžemi více viz. fotogalerie.

 www.ms-nizkov.cz/fotogalerie/strasidlacké 

Svatý Martin - děti se seznámily s příběhem o svatém Martinovi, jeho dobrém skutku, o dělení se s potřebnými, zkoušeli jsme rozdělovat na půl plášť a další předměty.

DEN LASKAVOSTI

Výroba přáníček ke dni laskavosti (13.11). Přáníčka ze všech tříd jsme společně s dětmi odnesli do místního obchodu, kde si mohl každý z nakupujících vzít přáníčko pro radost. Věříme, že udělala všem velkou radost.