Úvod > Třídy > Koťátka > Okno do třídy Koťátek > Zima, zima ta nás láká, postavit si sněhuláka

Zima, zima ta nás láká, postavit si sněhuláka

10.1.2022
14.1.2022

Tento týden jsme  dětem chtěli přiblížit charakteristické vlastnosti zimy ( sníh, mráz, vločky, rampouchy). S dětmi jsme zkoumali, jak vypadá vločka, hledali jsme její vlastnosti (teplota, barva), pozorovali jsme lupami sníh z venku. Hledali jsme s dětmi stejné vločky a spojovali je čarou (viz v šatně). Udělali jsme si vlastní sněhové koule z papíru - nejprve jsme si s nimi zacvičili, zahráli si hru "Sněhulák řekl...", a nakonec jsme ve dvou družstvech přehazovali soupeři na jeho stranu. Venku jsme rozvíjeli pohybové dovednosti na sněhu - bobování, jízda na lopatách, odhrnování sněhu, stavění sněhuláka a házení koulemi do terče na domečku. Na komunitním kroužku zkoušíme děti zapojovat do rozhovoru, co nosíme v zimě za oblečení, pojmenování jednotlivých věcí ( bunda, čepice, rukavice...). Děti procvičovaly také chůzi po vyznačené trase ve tvaru sněhuláka, sestavovali obřího sněhuláka z kartonových dílů. Pro děti je připravena řada zajímavým "miniúkolků" - přiřadit správnou barvu víčka na sněhuláka, vyzdobit kamínky vločku, sestavit puzzle, sestavit sněhuláka podle předlohy, modelovat hada do tvaru zimních obrazů podle předlohy a další.

Výtvarná činnost:

Děti se učí zaplňovat barvou celou plochu papíru - tentokrát modrou vodovou barvou. Doplněné vločkami, které tvořily nastříhaným brčkem - otisk. Trénujeme střih nůžkami - nadrobno rozstříhat pruhy papíru - ty pak lepily do kruhů a tím vytvořily sněhuláka.

Pracovní listy - procvičování počítání do tří - dokreslení sněhulákovi knoflíky; spojování shodných dvojic vloček.

Interaktivní tabule: poslech písni Sněhulák od Míši Růžičkové

Pohádka:  Krteček a sněhulák

Písničky: https://www.youtube.com/watch?v=yBEU3gE1g4c , https://www.youtube.com/watch?v=LldpckcKmrw

Básničky:

SNĚHULÁK

SNĚHULÁČEK PANÁČEK

(rukama před tělem vytvarujeme

tři na sobě stojící koule)

MÁ NA HLAVĚ PLECHÁČEK

(ruku položíme dlaní na temeno

hlavy)

MÍSTO OČÍ UHLÍKY,