Drobečková navigace

Úvod > Třídy > Koťátka > Okno do třídy Koťátek > Vánoce přicházejí

Vánoce přicházejíDatum konání:
22.11.2021
Datum ukončení:
7.1.2022

Děti čeká nejkrásnější a nejhezčí období, vytoužné svátky v roce - Mikuláš a Vánoce. Seznamovali jsme děti s lidovými tradicemi a zvyky, společně jsme děti zapojovaly do vyrábění vánočních ozdob z keramické hlíny, vyrábění koupelové soli - dáreček pro seniory do domova důchodců, pečení vánočního cukroví, zdobení třídy a šaten, adventní kalendář - otevírání pytlíků - pro děti ukryté překvapení a úkol.

Mikuláši, kdo to tady děti straší

Děti se seznámily s postavami - Mikulášem, andělem a čertem, jejich vlastnostmi, jak vypadají a jak se chovají. Povídání o adventu, zapalování první svíčky. Děti u stolečku plnily drobné úkoly - stavění puzzle čtyř kusů, stavění obrázků Mikuláš, anděl, čert a mnoho dalšího. Ve výtvarné činnosti si děti vytvářely čertovské a mikulášské masky, tvoření řetězu. Naučily se různé pohybové hry "čertí ocásky", "čertí dráha" a na závěr jsme potrénovaly pusinku a jazýček - oromotorická cvičení mluvidel.

Interaktivní tabule - zhlédnutí pohádky - Chaloupka na vršku " Jak to bylo na Mikuláše"

            20211123_083148.jpg               20211123_092952.jpg               20211123_092716.jpg

Advent, čas očekávání

Probudit v dětech zájem o nejoblíbenější svátky, vžívat se do různých rolí - příběh o Josefovi a Marií, nabízíme dětem hry spojené s tématem - stavebnice duplo stavění stáje Betlém - pro zvířátka, hry se zvířátky, které se vyskytly v příběhu - oslík, koníky, ovečky... Práce s modelínou tvarování, vykrajování, modelování - rozvoj jemné motoriky, poté zapojovat děti do pečení vánočního cukroví se společnou ochutnávkou.

Ve výtvarné činnosti seznamuje děti s přírodním materiálem, ze kterého si vytvoříme krásného Anděla. Pro další tvořivou činnost děti využívají zbytků barevných papírů, které nám zůstaly z předešlých činností (učíme děti hospodařit s materiálem) - skládání a nalepování koláže Josefa, Marie a Ježíška v chlévě. Vyrábění jsme dětem zpříjemnily dopolední čas poslechem vánočních písniček. Plnění vánočních zvyků, pouštění ořechových lodiček, rozkrojení jablíčka, zdobení vánočního stromečku a užití si vánoční nadílku. 

      20211129_093104.jpg    IMG-20220106-WA0037.jpg    20211215_090035.jpg

     20211213_080709.jpg     20211214_092640.jpg   20211214_094917.jpg

 https://ipo.antee.cz/user.php?oid=6431071&nid=17300 

My tři králové jdeme k Vám

Během toho týdne jsme dětem na kroužku seznámily s poslední tradicí Vánoc - s jejich vyvrcholením - Tři králové.

S dětmi jsme nejprve zavzpomínali na vánoční svátky - Přišel k nim domů Ježíšek? Jaký jim donesl dárek? Děti si nejoblíbenější dárek mohly přinést do školky a představit jej dětem (popis, předvedení, umění se půjčit kamarádovi).

Navázali jsme dary, které donesli tři králové Ježíškovi. Děti Ježíškovi také přinášely dary a pojmenovávaly je. Píseň My tři králové jsme nacvičovali chůzí ve vázaném zástupu při putování celou školkou. Seznamovaly jsme s tématickými básněmi a písněmi, rozvíjely řečové a vyjadřovací schopnosti, za pomocí demonstrativních obrázku - jejich popisem ( kdo je na obrázku, co má na sobě atd...). Procvičovali jsme společně číslo tři. S dětmi jsme navštívily kostel, kde nám pan farář pověděl příběh o malém Ježíškovi a jaké dary mu donesli tři králové (kadilo, myrhu, zlato) a proč se píše na dveře K+M+B. Děti si ve výtvarné činnosti vytvořily svoji vlastní korunu, kterou využily při pohybových hrách Kudy vede cesta, Tři mudrci. Na závěr si krále vyrobily skládáním kruhů a dozdobením předstříhaným materiálem. 

Interaktivní tabule - Chaloupka na vršku - "Jak to bylo na tři krále"

 https://ipo.antee.cz/user.php?id=132&action=detail&oid=6431071&nid=17300 

Básničky:

MIKULÁŠ

Mikuláš je hodný pán,

nosí dětem marcipán

a zlobivým brambory

do tátovy bačkory.

ČERT

Čerta my se nebojíme,

protože my nezlobíme.

Když tak, jenom trošičku,

tatínka a maminku.

ČERT

(melodie Pec nám spadla)

Čert k nám přijde,

čert k nám přijde,

co mu asi řekneme.

Pozdravíme, zazpíváme,

sladkosti dostaneme.

 Advent , čas očekávání