Úvod > Berušky > Okno do třídy berušek > Království stromů - jehličnaté x listnaté

Království stromů - jehličnaté x listnaté

12.11.2018
16.11.2018

Očekávaným výstupem z tématu bylo prohloubit znalost názvosloví spojované se stromy, budovat v dětech kladný vztah k přírodě, vzájemné soužití a péči o ni. Nejprve jsme si o stromech povídali, prohlíželi na obrázcích, třídili na jehličnaté a listnaté, seznámili jsme se s písní Stromy (Svěrák, Uhlíř). Na vycházce jsme pak sesbírali spoustu vzorků větviček, zbytků listů, plodů a později ve školce vytvořili vlastní herbář, který děti dle předlohy samy popsaly názvem daného druhu stromu. Strom jsme s dětmi postupně popsali od kořenů až po korunu a seznámili se s jeho užitkem a co znamená dřevo "těžit". Pozorovali jsme materiál kolem nás, co vše je ze dřeva, včetně papíru. Stavěli jsme s dětmi stromy z různých materiálů a každý zkusil postavit svůj nejvyšší strom, podle čehož jsme určovali velikosti a stáří každého stromu počítáním použitých kostek. Nechybělo nám spousta her na signál doplněných pohybem. V neposlední řadě děti určovaly, co do lesa nepatří pomocí didaktické hry k procvičení ekologie. Na konci týdne nám skvěle téma doplnila studentka, vykonávající v naší Mš projekt, tentokrát na téma "Stromy".