Úvod > Berušky > Okno do třídy berušek > Co vyrostlo na poli - Bramborový týden

Co vyrostlo na poli - Bramborový týden

17.9.2018
21.9.2018

V rámci tématu Co vyrostlo na poli jsme seznámili s mnoha druhy zeleniny, pojmenovali je, přiřadili k obrázkům, vytřídili ovoce, krátce o zelenině pohovořili v komunitním kruhu (dodržování pravidel komunitního kruhu, rozvoj slovní zásoby, popis celou větou). Pozornost jsme zaměřili pouze na bramboru, které si děti donesly. Vyráběly z nich bramborové panáčky, zvířata, tiskátka, pekly bramborové lupínky. Děti zkoušely vytrhávat předkreslené brambory z hnědého papíru (procvičování štipkového úchopu, kordinace pohybu rukou, trpělivost, přesnost) a lepily je do pytle (starší děti pytel vystřihovaly samy). Do druhého pytle děti brambory vykreslovaly vodovými barvami (předkreslení tvaru brambory, práce s vodovými barvami, se štetcem). Bramboru jsme využily i při zdravotním cvičení. Opakovali jsme baseň Kutálí se ze dvora a učili se píseň Brambora Barbora - Culinka (nácvik melodie, pohybový doprovod, vytleskávání rytmu). V pátek jsme si na zahradě udělali malou bramborou olympiádu - Bramboriádu - Hanička nám zapůjčila režný pytel, ve kterém jsme skákali, sbírali jsme brambory ve družstvech, vozili brambory na kotoučkách kolem mety, házeli je do kbelíku. Na závěr si zahrály děti s p. uč. hru Na košíčky. Jako symbolickou odměnu si děti odnesly bramborou medaily ve tvaru srdce (donesla Nelinka a Hanička).